A háziorvosi ellátás szempontjából a mindennapokban hasznos jogszabályok gyűjteménye
Jogszabályok és állásfoglalások a háziorvosi praxissal kapcsolatban
Az ikonok alatt olvashatják a jogszabályok tömör kivonatát, míg a szövegdobozokra, ikonokra, vagy gombokra kattintva megnyílik a forrás (általában NetJogtár).
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 2. § (1) * A biztosított – az Ebtv. 20. § (4) bekezdésében meghatározott eset kivételével – orvosi beutaló nélkül is jogosult igénybe venni a) szakorvosi rendelő által nyújtott
aa) bőrgyógyászati,
ab) nőgyógyászati és gyermeknőgyógyászati,
ac) urológiai,
ad) pszichiátriai és addiktológiai
ae) fül-, orr-, gégészeti, valamint csecsemő- és gyermek fül-orr-gégészeti,
af) szemészeti és gyermekszemészeti,
ag) általános sebészeti és baleseti sebészeti,
ah) onkológiai szakellátást.
A szakellátásra beutalt biztosított ismételt orvosi beutalás nélkül jogosult igénybe venni a járóbeteg-szakellátást, ha annak keretében ismételt ellátása orvosszakmai szempontból indokolt. Az ismételt ellátás indokoltságát a járóbeteg-szakellátás orvosa rögzíti a biztosított egészségügyi dokumentációjában, és erről írásban tájékoztatja a biztosítottat, azzal, hogy ez nem érinti az ellátás beutaló nélkül történő igénybevételének jogosultságát.
2019. január 1-jén módosult a 49/2009 (XII.29.) EüM rendelet! A változtatatások alapján fogyatékosság megállapítására CSAK SZAKRENDELÉS jogosult! A 49/2009 (XII.29.) EüM rendelet 2. § (1), (2) alapján Háziorvos csak abban az esetben állíthat ki igazolást, ha a fogyatékosság végleges és erről a kórházi szakorvos a jogszabálynak megfelelő nyilatkozatot/leletet állított ki! ELLENKEZŐ ESETBEN HÁZIORVOS ILYEN IGAZOLÁST NEM ÁLLÍTHAT KI!
9/2012. (II. 28.) NEFMI rendelet 6. § (2) Amennyiben a járóbeteg-szakellátó intézmény szakorvosa az ellátott számára a megjelenést követően további, más egészségügyi szolgáltató által elvégezhető egészségügyi eljárás elvégzését tartja szükségesnek, az egészségügyi eljárásra történő beutalást más egészségügyi szolgáltatótól nem kérheti.
217/1997. (XII. 1.) Korm. rendelet 2. § (6) A szakellátásra beutalt biztosított ismételt orvosi beutalás nélkül jogosult igénybe venni a járóbeteg-szakellátást, ha annak keretében ismételt ellátása orvosszakmai szempontból indokolt.
A 11/2017. (VI. 12.) EMMI rendelet 5. § (2) alapján a lakosság körében képződő veszélyes hulladékok közül az injekciós tű, injekciós fecskendő, tűvel ellátott injekciós fecskendő, infúziós szerelék átvétele a járóbeteg- és fekvőbeteg szakellátást végző szolgáltatók feladata.
A mi esetünkben erre legközelebb a Terézvárosi Egészségügyi Szolgálat Bp. VII. Csengery utca 25-ben vehető igénybe. Időpontjáról tájékozódni a www.tesz.co.hu-n lehet.
. A háziorvosi rendelőknek, gyógyszertáraknak erre nincs lehetősége, kérjük ennek megfelelően legyenek szívesek eljárni!
Részletes tájékoztató a beutalókról a NEAK honlapján
A 13/1992. (VI. 26.) NM rendelet alapján a következő betegségek esetén a jogosítvány hosszabbításhoz kifejezetten ebből a célból kiadott szakorvosi vélemény szükséges! 1. Látás problémái
2. Hallás problémái
3. Mozgáskorlátozottság
4. Szív- és érrendszeri betegségek
5. Cukorbetegség
6. Idegrendszeri betegségek és obstruktív alvási apnoé szindróma
7. Mentális rendellenességek
8. Alkoholfogyasztás
9. Pszichotróp anyagok és gyógyszerek fogyasztása
10. Vese – rendellenességek
A jogosítványhoz egészségi alkalmasság a fenti vélemények nélkül NEM véleményezhető! Kérjük ennek figyelembe vételét!
102/1995. (VIII. 25.) Korm. rendelet 10. § (5) alapján 2019-től munkakörönként kell elbírálni a keresőképtelenséget, ezért kérjük tisztelt pácienseinket, hogy amennyiben több munkakört is betöltenek, azt táppénz igényükkel együtt feltétlenül jelezzék!
Az 51/1997. (XII. 18.) NM rendelet 1.-3. számú melléklete tételesen felsorolja a NEAK által finanszírozott szűrővizsgálatokat. Ezek (sajnos) nem kötelezőek, de az egészség megőrzése érdekében kifejezetten ajánlottak. Részletes tájékoztatást a szűrővizsgálatok fül alatt találhat.
Biztosítók és a háziorvos
Gyakori problémát jelent, hogy a biztosító a háziorvoshoz küldi az ügyfelet, hogy igazolást kérjen annak betegségeiről, állapotáról, stb. Ez alapvetően a biztosító által alkalmazott orvos feladata lenne, ha ilyen nincs, akkor ez nem NEAK finanszírozott szakvélemény, ami térítésköteles a 284/1997. (XII. 23.) Korm. rendelet szerint. (Részletek a díjszabás menüpontban)
Amennyiben a biztosító a biztosított egészségi állapotát nem mérte fel a biztosítás megkötésekor, utólag ehhez már nincs joga.
Amennyiben a biztosított bármilyen okból életét veszti, a biztosító a halottvizsgálati bizonyítványon túl további dokumentumot nem kérhet.
További részleteket az ügyészség honlapján ezen a linken találhatnak.
1997. évi CLIV. törvény [ Eütv. ] 26. § (1) * A beteg az egészségügyi szolgáltatás igénybevételekor köteles tiszteletben tartani az erre vonatkozó jogszabályokat és az egészségügyi szolgáltató működési rendjét. (2) A beteg – amennyiben ezt egészségi állapota lehetővé teszi – köteles az ellátásában közreműködő egészségügyi dolgozókkal képességei és ismeretei szerint az alábbiak szerint együttműködni: a) tájékoztatni őket mindarról, amely szükséges a kórisme megállapításához, a megfelelő kezelési terv elkészítéséhez és a beavatkozások elvégzéséhez, így különösen minden korábbi betegségéről, gyógykezeléséről, gyógyszer vagy gyógyhatású készítmény szedéséről, egészségkárosító kockázati tényezőiről, b) tájékoztatni őket – saját betegségével összefüggésben – mindarról, amely mások életét vagy testi épségét veszélyeztetheti, így különösen a fertőző betegségekről és a foglalkozás végzését kizáró megbetegedésekről és állapotokról, c) * az egészségügyért felelős miniszter (a továbbiakban: miniszter) rendeletében foglalt fertőző betegségek esetén megnevezni azon személyeket, akiktől a fertőző betegséget megkaphatta, illetve akiket megfertőzhetett, d) tájékoztatni őket minden, az egészségügyi ellátást érintő, általa korábban tett jognyilatkozatáról, e) a gyógykezelésével kapcsolatban tőlük kapott rendelkezéseket betartani, f) * a gyógyintézet házirendjét betartani, g) a jogszabály által előírt térítési díjat megfizetni, h) jogszabályban előírt személyes adatait hitelt érdemlően igazolni. (3) * A beteg köteles a jogszabály által előírt vagy a jogszabály alapján a szolgáltató által megállapított térítési díjat megfizetni. 27. § (1) A beteg és hozzátartozói jogaik gyakorlása során kötelesek tiszteletben tartani más betegek jogait. (2) A beteg és hozzátartozói jogainak gyakorlása nem sértheti az egészségügyi dolgozóknak törvényben foglalt jogait. (3) * A betegjogok gyakorlásának módját – e törvény keretei között, ideértve a leletkiadás rendjét is – a szolgáltató működési rendje (gyógyintézet házirendje) szabályozza.